Obtíže s kojením má smysl řešit

04.12.2024

S radostí sdílím další pozitivní zkušenost z praxe. Tyto příběhy dávají naší práci smysl.

Stáří dítěte: 4 měsíce. Narozeno císařským řezem, kojení v prvních týdnech po porodu bylo pro ženu bolestivé, v 6 týdnech diagnostikován u dítěte Kiss syndrom, první 2 měsíce hraniční přírůstky na váze, poté zařazen dokrm umělým mlékem.

Aktuálně, před návštěvou poradkyně, je dítě částečně kojené, poslední 2 měsíce je dokrmované umělým mlékem z lahve, dokrm 5x denně 150 ml. Prospívá velmi dobře. Matka však pozoruje nespokojenost dítěte při kojení a přeje si kojení posílit, aby jej dlouhodobě udržela. 

Zhodnocení kojení během návštěvy: Dítě se kojí na prsu jen velmi krátce, polykání je pouze občasné, nedokáže z prsu vypít dostatek mléka, brzy začíná být na prsu z důvodu snížené tvorby mléka nespokojené, odpojuje se a vzteká se. 

Během poradenství byla upravena poloha na prsu, aby bylo dosaženo hlubšího přisátí. Žena si s miminkem prakticky vyzkoušela dokrm cévkou na prsu. Byly doporučeny bylinky v kapslích ve zvýšené dávce na podporu tvorby mléka.

Kojení s dokrmem cévkou na prsu (sdíleno s laskavým svolením klientky).
Kojení s dokrmem cévkou na prsu (sdíleno s laskavým svolením klientky).

4. den po návštěvě 

Žena píše, že došlo k výraznému zlepšení tvorby mléka a kojení. "Momentálně jsme na 2 až 3 dokrmech za den místo pěti. Vidím, že vypije více mléka ode mě z prsa. Dříve po kojení vypila ještě kolem 150 ml, teď dá tak 60 ml. Dokrm cévkou občas bojkotuje, ale kojí se více a častěji přímo z prsa. Celkově se snížila úzkost dítěte a boje u prsa. Díky za pomoc."

Tímto šance na další zlepšení kojení nekončí. Navyšování tvorby mléka je postupný proces, který potřebuje určitý čas. Při dodržení dobrého přisátí, dokrmování cévkou na prsu a dodržování dalších zásad má tvorba mléka potenciál se dále zvyšovat. Zda pokryje celou aktuální potřebu dítěte, ukáží další dny a týdny...